26 Маја смо искористили изузетно леп дан и боравили на Ади Циганлији. Међународно признати стручњак Александар Јерковић нам се придружио и одржао предавање како преживети у природи.
Чули смо низ изузетно пре свега практичних и лако примењивих савета и искустава које овај инструктор који се већ 20 година бави природом има иза себе.
Најважније је очувати телесну температуру без обзира у каквој сте форми. Нај опаснији је хладан ветар. Често се треба само склонити док не прође олуја неколико сати па онда наставити пут даље.
Фолија се може искористити и за прикупљање кондензоване воде захваљујући којој се може преживети више дана.
Научили смо да треба избегавати влажна места у хладовини јер ту нарочито с пролећа владају крпељи који после 24 сата крећу да луче отрове. Сваки 3 крпељ је заразан па га стога након уклањања треба однети на анализу.
Наш члан Миодраг Тодоров који је ранијих година био ватрогасац и спасилац активно је учествовао у обуци својим саветима и изосећи своја искуства из ове области. Како је велики део своје обуке у војсци прошао на једном Јадранском острву управо у сналажењу на непознатом терену његова сећања била су нам од великог значаја.
Веома је значајно напоменути да многи људи када залутају у шуми превише енергије потроше покушавајући да улове неку животињу голим рукама да би се прехранили. Последице могу бити изнемоглост да се настави даље према цивилизацији или још трагичније. Са друге стране биљке су ту свуда око нас. Оне могу бити извор и хране и воде и енергије. Зато смо велику пажњу посветили биљкама које се налазе свуда око нас.
Било је ту још много биљака и практичних савета. Један од најкориснијих је био како направити склониште лети и зими али и како запалити ватру. Научили смо како скупити воду из кондензације. Сазнали смо који корен биљака садржи довољно воде да се може пребродити криза.
Направили смо и један списак ствари које треба носити са собом у природу укупне тежине 1 килограм а који нам може помоћи да преживимо до доласка помоћи.