Извор https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/2023-eu-drug-markets-analysis-emcdda-and-europol
Данас вам представљамо наш коментар на извештај ЕВРОПОЛА И Европског центра за мониторинг дрога који је недавно објављен на сајту ЕВРОПОЛА.
У суштини, на основу овог извештаја можемо закључити да Европске државе губе битку са трговцима канабисом јер тржиште константно расте и према речима извршне директорке Кетрин де Бол оно вреди најмање 11,4 миијарде евра. Сав тај новац иде у руке организованим криминалним групама ОКГ које један део улажу у даљу производњу али и један део улажу засигурно у легалне токове чиме се подстиче нелегална конкуренција али и стиче засигурно и утицај у одређеним сферама друштва. При томе у извештају се наводи да је само током прошле године више од 20 милиона грађана ЕУ користило канабис, хашиш, уље и друге варијације производа. Забринутост расте ако се погледају подаци да се током 2021 чак 98.000 особа јавило лекарима због проблема насталих конзумирањем канабиса од чега је чак 55.000 нових пацијената. Дакле озбиљан здравствени проблем постоји и повећава се притисак на установе које се баве лечењем.
Оно што нас посебно забрињава је појава полусинтетичких и синтетичких производа који у себи садрже опасне хемикалије које остављају тешке последице по здравље особа које их користе. ОКГ то раде како би добиле што јефтинији производ који брже ,,ради,, конзумента чиме се боре против конкуренције на црном тржишту али и да би за краће време произвели што више производа. У ту сврху ОКГ засигурно ангажују стручњаке из различитих области који за њихове потребе конструишу додатке канабису трудећи се да они буду од сировина односно елемената који нису на листи забрањених или опасних које сачињавају комисије унутар министарства здравља.
Оволика количина новца је такође и разлог за бројне ватрене обрачуне широм Европе у којима је током 2021 и 2022 погинуло више десетина особа. Такође , овде није у питању само илегална продаја канабиса као кривично дело. Појављују се готово увек и прање новца, мито и корупција, сви видови насиља, фалсификовање докумената и многа друга кривична дела уз неизбежну крађу струје и воде које су потребне у огромним количинама.
Што се тиче главних снабдевача, Мароко заузима прво место када се ради о хашишу и уљу, а држааве Западног Балкана када се ради о тзв. марихуани, сканку. Још један разлог више да ЕУ пожури са примањем држава Западног Балкана у Унију, како би и утицај ЕВРОПОЛА био већи.Шпанија остаје као највећи произвођач канабиса унутар ЕУ као и земља транзита за хашиш из Марока уз заплене током 2021 веће од 600 тона.
Посебну забринутост изазива чињеница да су производи све јачи односно да је концентрација ТХЦ у појединима достигла 90 процента као и да се на тржишту ЕУ појавило неколико полусинтетичких канабоида као што су делта-8-тхц и ххц. Ови облици иако познати више деценија, пласирају се последњих година на тржиште и конзумирају као електронске цигарете или путем тзв. вејпова. Велики проблем представља њихов начин производње који укључује различите киселине заједно са природним канабиоидима. Као такви наравно представљају опасност по здравље.
Оваквој помало конфузној ситуацији доприноси и неједнака политика појединих држава чланица ЕУ према канабису као што је случај са Малтом, Немачком,Словачком,Луксембургом али и у случају Швајцарске која није чланица ЕУ али се налази у самом срцу уније када говоримо о географском положају, а при томе у пракси границе у физичком смислу нема.
Због свега тога посебну пажњу треба усмерити на речи директора Европске агенција за мониторинг дрога и зависности од дрога Алекса Гусдила који практично апелује на доносиоце одлука у ЕУ да се нешто предузме управо због количине новца које ОКГ зарађују на овом тржишту чиме се њихова моћ јача као и због све већег насиља на улицама Европе које је директно везано за илегалну трговину канабисом.
Када се ради о нашој организацији, ми настављамо наше активности са Уједињеним Нацијама и Канцеларијом ѕа борбу против дрога Владе Републике Србије, предавањима и благовременом информисању грађана и наших чланова.