БОРБА ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

У склопу кампање ОУН за борбу против трговине људима наша организација је на основу материјала и информација које смо добили од госпође Реке Фуртос представника УН у Бечу, департмана за борбу против дрога и криминала започела кампању у Србији поводом 30 Јула светског дана борбе против трговине људима.

Пре свега треба направити разлику између трговине људима и кријумчарења миграната о чему говоре различити чланови Кривичног закона Републике Србије /388,389 и 390 о трговини људима а 350 о кријумчарењу људи/ али и различити акти међународног права и УН.

Најчешћи облик трговине људима везан је за проституцију. Девојке али и млађи мушкарци су жртве. Њих макрои продају један другоме као ствар. Жртве су заплашене силом, претњом да ће бити објављене њихове компромитујуће фотографије или снимци. Неретко жртве постају део ланца као организатори или особе које врбују не би ли тако откупили своју слободу од криминалаца. Често се врбовање врши преко огласа где се нуде невероватно добри послови за које је потребан само пријатан изглед и старосна доб до 30 година. Молимо наше грађане да добро провере особе које им нуде послове манекенства, моделинга, промовисања хотела и коцкарница, послова на приватним јахтама или имањима. Наш савет је да се послови прихватају само преко проверених агенција које су регистроване у Министарству за рад да могу да посредују у слању наших грађана у иностранство ради запошљавања или слично. Уколико Вам се нека понуда за посао учини да је превише добра вероватно тако и јесте. Више пута проверите агенцију и послодавца лично. Исто важи и за огласе у којима се траже сезонски радници на пословима грађевине или плантажама воћа. Последњих година забележени су случајеви принудног рада што представља вид трговине људима такоће. Људи су били принуђени да раде у робовским условима не би ли само добили пасош назад да могу да се врате у Србију.

Организовано просјачење уз помоћ особа које су најчешће деца или старци које криминалци продају међу собом друго је по бројности када говоримо о трговини људима. Овакве случајеве виђамо свуда. Наш савет је да просјаку купите воду, сок, сендвич и тако му помогнете. Новац у већини случајева узимају криминалци. Просјачење можете пријавити Центру за социјални рад или Комуналној Милицији.

На Афричком континенту масовна појава је продаја деце која се затим шаљу у изузетно сурове кампове за обуку где постају машине за убијање. Трагедија годинама постаје још већа јер већина од оних који преживе пакао ратова постају исти као особе које су њих киднаповале из својих домова и продале некој приватној војсци или терористичкој групи.

Трговина људским органима представља нај ужасавајући облик криминала везан за трговину људима. Изузетно је присутан у земљама Трећег света, Африке и средње Америке. Нажалост наши грађани су били жртве организованих криминално терористичких банди о чему сведочи извештај Дик Мартија о злочинима у Жутој кући.

Захваљујемо се Телевизији Хепи која је овој теми посветила простор у емисији Добро Јутро Србијо 28. Јула и позвала у госте председника ИПО Илију Животића, Стевана Ђокића из Центра за безбедност истраге и одбрану ДБА и госпођу Јелену Анђелић из Црвеног Крста Србије. Емисију можете погледати на линку https://youtu.be/-jVKc2OXGiY

Молимо све грађане који имају било каква сазнања о трговини људима да се обрате Канцеларији за координацију активности у борби против трговине људима у Министарству Унутрашњих Послова на број телефона 011’3200604 0113200603 или путем електронске поште natco@mup.gov.rs