У периоду од 21 до 22 Јуна ИПО је након Београда и Милана у склопу иницијативе Отворени Балкан организовао конгрес у Тирани пред више од 200 учесника из 30 држава. Захваљујући подршци коју је наша секција у Албанији добила од државе и привреде, конгрес је уприлићен у кристалној сали хотела Интерконтинентал у центру Тиране. Пре тога, направили смо уговор са такси удружењем и наше чланове је такси превоз коштао 50 процента регуларне цене свуда по граду а сама деоница од аеродрома до хотела је стајала више него пристојних 10 евра.За све чланове обезбеђен је и адекватан попуст за високо комфорне собе као и бесплатан паркинг.
Нашу делегацију чинили су председник ИПО професор Илија Животић, Мила Кисић приватни детектив, Бранислав Ескић, Ђорђе Бајчев и Дарко Обрадовић.
Конгрес је био промотивно едукативног карактера а започео је уводним речима Генералног директора Директората МУП Албаније Вангуш Ставра о значају цивилног сектора безбедности, што је за нас веома значајно јер представља потврду наше препознатљивости у Албанији и онога шта ми то радимо кроз едукације грађана и припадника снага безбедности.
Након Ставра, окупљенима се обратио оснивач ИПО Илија Животић који је појаснио циљеве наше организације и улогу цивилног сектора безбедности као и нашу сарадњу са Уједињеним Нацијама али и другим међународним организацијама, дајући нагласак на наше пројекте из области превенције дрога најављујући да ћемо у Албанији покренути и програм везан за рехабилитацију корисника као и подршку дестигматизацији.Приликом доделе признања дамама из полиције Шведске и Румуније, оснивач ИПО им је предложио формирање форума жена унутар ИПО чиме би ове даме као високи официри полиције охрабриле и остале припаднице лепшег пола да узму активније учешће у ИПО.
Након тога низала су се предавања представника Шпанске полиције о трговини људима и шверцу кокаина, Италијанске полиције о фалсификовању докумената ) Давид Капсони и Ренато Греко), Румунске полиције о имплементацији резолуције 1325 (Маријана Радуку), Шведске полиције у улози жена у безбедносном сектору, Пакистана о борби против тероризма, Индије о борби против Сомалијксих пирата. Представници ИПО Словеније су приказали студију случаја ослобађања таоца у Најробију пре неколико година у којој су и сами учествовали, секција Румунија је припремила предавање о сајбер безбедности а њихов сарадник из организације Ај Хелп Андраж Огоревец је представио моделе мобилних апликација којима се повећава ниво безбедности грађана док је Чрт Славец представио модел учествовања цивилног сектора безбедности у санирању последица ванредних ситуација базиран на студији случаја Словеније 2023 године. Др Кларида Рапај, психолог је говорила на тему психичких поремећаја који настају код жртава трговине људима и како их превазићи.
Представници полицијског синдиката Албаније су такође поделили своја искуства као и представник Европског Полицијског Конгреса Цорнелиус Лаурентис који су нам били и партнери ове године на свим важнијим догађајима.
Све у свему догађај за памжење пред 220 посетилаца и високим званицама који је привукао пажњу јавности и више телевизијских екипа и који нам је помогао да се ИПО учврсти као идеја на Западном Балкану кроз сарадњу цивилног и државног сектора безбедности.