На осонову података добијених путем међународне сарадње може се закључити да је број корисника дрога тј. психоактивних супстанци нажалост у драстичном порасту. Док је 2009 године било 210 милиона конзумената дрога на свету, тај број је данас знатно већи. Последље процене говоре о чак 271 милионА људи. Оно што забрињава је цифра од 35 милиона људи који су у стању да им је потребно лечење.
Највећу опасност представљају тренутно синтетичке дроге које бележе највећи пораст промета уз најнижу цену. Проблем представља и то што се сваке године појави неколико десетина нових синтетичких дрога. У САД је огроман проблем развој дрога на бази фетанила што је довело до огромне смртности међу корисницима. Тржиште Европе ,, прогута,, око 80 милиона таблета годишње и криминалцима донесе зараду од 1,5 милијарди еура. Код нас се пре неколико месеци појавила до сада најопаснија дрога КРОКОДИЛ пореклом из Русије која је изузетно смртоносна. Особе навучене на њу у просеку поживе до 24 месеца. Стварају се отворене ране, организам се дословно распада. Страшно је јефтина , а у основи има руски лек за главобољу на бази кодеина, бензин, разређивач и хлороводичну киселину. Синтетичке дроге могу производити дејство слично дејству хероина, кокаина, лсд или амфитамина.
Канабис представља и даље супериорни производ на тржишту наркотика. Заступљен је кроз марихуану ( до 5 процената ТХЦ) , сканк ( до 20 процената ТХЦ) и хашиш ( до 50 процената ТХЦ). Ови производи донесу криминалцима више од 115 милијарди еура годишње и покривају тржиште од преко 25 милиона корисника. Албанија као највећи европски произвођач уписана је у свим извештајима Еуропола, Интерпола, ДЕА великим словима. Већ неколико година Италијани је називају Канабистан.
Хероин, настаје од опијума. Опијум се гаји на чак 263.000 хектара у Авганистану где ја забележен први пут у историји пад производње од 20 процената услед хипер продукције претходних година, Мијанмару на 37.300 хектара и Мексику на 30.600 хектара. У Европи тржиште хероинa вреди 7,4 милијарди еура. Највише људи у Европи се лечи од зависности хероином и највише умире од њега. Такође за употребу хероина се везује и коришћење шприца и игле што за последицу има да је готово половина од 11 милионаредовних корисника на свету, односно њих пет милиона заражено хепатитисом Ц.
Кокаин настаје од биљке коке и тржиште ове дроге у Европи вреди око 9 милијарди еура годишње. Производња кокаина је удвостручена у односу на 2013 годину и сада се биљка кока гаји на 245000 хектара од чега 70 процената отпада на Колумбију, 20 на Перуу а 10 на Боливију. Све то је резултирало да су пошиљке према Европи све веће и веће.
Начин транспорта дрога од места производње до крајњих тржишта није се значајније променио током 2018 и 2019 када се говори о канабису и хероину. Они се и даље до Европе превозе на исти начин као и раније. Оно што је новина то су покушаји нарко картела из Латинске Америке да направе подморнице способне да кокаин допреме не само до Америке за шта ова пловила користе већ неколико година него и до Европе. Забележена су и интересовања да се дрога до Америке допрема дрон подморницама односно подморницама без људске посаде. Тунели, мали авиони, бродски контејнери остали су најкоришћенија средства.
Прошле године откривено је 35 група које су изнајмљивале децу, правили су фалсификоване папире за нове мајке и онда колица, опрему и флашице за храну пунили кокаином са намером да тако прођу аеродромску контролу.
Лука на граници Холандије и Белгије Антверпен остаје и даље главна лука у Европи за достављање кокаина. 2019 године у самој луци је заплењено 50 тона кокаина укупно, а још 50 је заплењено у лукама Латинске Америке на бродовима којима је Антверпен био крајња дестинација. То је пораст од 50 процената у односу на 2017 годину што снажно демантује тврдње појединаца који именују Солунску луку гао главни кокаински центар.
У Србији је током 2019 године заплењено 6 тона дрога што је за чак 50 процената више него 2018 што сврстава Министарство Унутрашњих Послова Србије у сам врх светских полиција по побољшању резултата.